Hypotekárny úver

Hypotekárny úver

Pod pojmom „hypotekárny úver“ označujeme dlhodobý úver za účelom postavenia, rekonštrukcie alebo zakúpenie nehnuteľnosti. Banky majú pri poskytnutí tohto typu úveru podmienku – záložné právo na nehnuteľnosť v ich prospech. Avšak, práve vďaka tomuto právu sú úroky pri hypotekárnom úveri dosť nízke.

Poskytovanie bankových hypotekárnych úverov dosť ovplyvňuje zákon – lehota splatnosti je pevne stanovená na minimálne 4 roky a maximálne 30 rokov. Úver je zabezpečený záložným právom k nehnuteľnosti, ktorý je finacovaný najmenej z 90% vydávaním a predajom hypotekárnych záložných listov bankou poskytujúcou hypotéku.

Úver môže byť poskytnutý maximálne do výšky 70% hodnoty nehnuteľnosti, pri kombinácií so spotreným úverom je vyšší. Úroková sadzba oboch úverov je približne rovnaká.

Tieto hypotéky poskytuje väčšina slovenských bánk. Získať ich však nie je jednoduché, určite budete musieť dokladovať príjem atď., ručiť však budete len nehnuteľnosťou, ktorú vďaka úveru postavíte/kúpite.

Okrem klasického hypotekárneho úveru poznáme ešte tzv. hypoúver, ktorý sa môže použiť aj na iné výdavky súvisiace s bývaním, a tzv. „americkú hypotéku“, ktorá je hypotekárny úver na akýkoľvek účel. Viac sa o nich dozviete v iných článkoch na tomto webe.

Pozrite si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.