Hypotéka po rozvode

Hypotéka po rozvode

Mnoho manželských párov pred rozvodom si láme hlavu nad tým, čo bude po ich rozvode s nehnuteľnosťou, ktorá je zaťažená ich spoločnou hypotékou.

Sú 3 základné možnosti, ktorými môžete tento problém vyriešiť. Môžete predať nehnuteľnosť aj s hypotékou, môžete sa dohodnúť na pokračovaní splácania hypotéky alebo hypotéku predčasne splatiť a následne predať.

Pri pokračovaní splácania je ideálne, ak jeden z páru vyplatí toho druhého a pokračuje v splácaní hypotéky sám. Zohnať však peniaze na vyplatenie partnera a utiahnuť hypotéku nie je vždy jednoduché. Navyše, o každom Vašom kroku musí vedieť Vaša banka, čiže je najlepšie ju pri rozvode kontaktovať.

Pokiaľ sa rozhodnete pre túto možnosť, odporúčame aby ste s partnerom uzavreli tzv. „Dohodu o rozdelení bezpodielového spoluvlastníctva manželov“.

Ak by ste nezvládali hypotéku platiť sami, jedným z možných riešení je zatiahnuť do hypotéky ďalšieho človeka – nového partnera, súrodenca, alebo napríklad rodiča. Tu však má opäť hlavné slovo banka, ktorá Vám to musí odsúhlasiť.

Pri predaji nehnuteľnosti je možné previesť hypotéku na nového dlžníka (pokiaľ nezaplatí v hotovosti, čo je menej pravdepodobné). Podľa momentálnej situácie na trhu môže byť tento spôsob výhodný aj pre kupcu nehnuteľnosti.

Pozrite si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.